0912 928 1808

info[AT]rusticmtm[DOT]ir

کورین چیست؟

 تاریخچه :

دوپونت(Dupont) یک کارخانه¬ی شیمیایی آمریکایی است که در سال 1802 تاسیس شد. ای کارخانه ، بعد از کارخانه باسف(Basf)  دومین کارخانه ی بزرگ شیمی در دنیا محسوب می¬شود.

کورین پلیمری است که توسط این کارخانه در دهه ی 1960 اختراع شد. در آغاز فرمول آن محرمانه بود و بعد ها در دهه 1970 به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفت.

نام تجاری این ماده جامد در انحصار کارخانه ی دوپونت است و از دیگر پلیمر های موفق این شرکت می توان به کولار، تفلون، نایلون نام برد.

بدین ترتیب با رشد جمیعت جهان و فراگیر شدن این صنعت شرکت های آونیت(Avonit) ، سامسونگ ، الجی و... به تولید این سنگ مصنوعی پرداختن . ترکیبات مواد برای ساخت سیمای جدید با زیبایی خاص و نمای یکدست و بدون تغییر در رنگ و طرح به کار گرفته شد که با نام سنگ سخت (Solid Surfaces) می‌شناسند که ماده اصلی این صفحات اکریلیک می باشد.

کورین چیست:

کورین  یا سطح سخت  نام معمولی است که به نوع خاصی از سنگ مصنوعی شهرت دارد و بیشــتر روی سطح از آن اســتفاده می شود.

مواد  اصلی و تشکیل دهنده ی آن اکریلیک پلیمر ، آلومینیوم تری هیدرات  (دارای سه تا مولکول آب) ، رنگ دانه های افزودنی و سنگ معدن بوکسیت است.

کاربرد اصلی کورین، استفاده در سطوح است اما کاربرد هایی دیگری نیز  برای این متریال تعریف شده است. کورین به عنوان ترموستینگ پلاستیک(گرما سخت) شناخته شده است اما می توان در دمای 149 درجه سانتیگراد به عنوان ترمو فرمد نیز ظاهر شود .

در این حالت کورین را نسبت به میزان ضخامتی که دارد های  می توان تا شــعاع   25 میلی متر خم کرد و فرم منحصر به فردی را به وجود آورد.

این خاصیت از ویژگــی های متمایز کورین  130 رنگ با بافت های متنوع نیز  محسوب  می شود. این ماده بیش از 30 سال است که به عنوان ماده جایگزین به جای سنگ و چوب در کشورهای پیشرفته صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح کورین همچنین از رشد و نمو قارچ، باکتری و کپک جلوگیری می کند به همین دلیل به عنوان کانتر در آشپزخانه(ساخت اتاقک دوش ، سینک ظرفشویی  ، روشویی،  قاب آئینه و ...)، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی، صنايع غذايي، امور بهداشتي و .... استفاده می شود.

کورین را با مواد ضد عفونی کننده های معمولی آب و صابون می توان به راحتی پاک کرد، احتیاج به درزگیری سالیانه ندارد و اگر زمانی ورقه های کورین دچار آسیب دیدگی یا شکسته شود،  می توان آن را دوباره ترمیم کرد و به روز اول درآورد.

کورین در کل ماده ی بسیار مقاومی است و در حدود 20 الی 25 سال عمر می کند به همین خاطر می توان از آن¬ها در اماکن تجاری که در معرض استهلاک ناشی از استفاده عمومی هستند استفاده نمود.

: اشتراک گذاری